U Orahovici po prvi puta održana smotra učeničkih zadruga Virovitičko-podravske županije

U organizaciji Srednje škole „Stjepan Ivšić“ Orahovica, u petak 10. svibnja 2019., održana je Županijska smotra učeničkih zadruga Virovitičko-podravske županije, na glavnom Gradskom trgu u centru Orahovice. Na posebno uređenim štandovima predstavilo se 13 zadruga, koje su posjetiteljima izložile predmete i rukotvorine učenika. Na štandovima su se mogli pogledati razni ukrasi i slastice, kućne potrepštine, cvijeće, nakit, bioenzimi, likeri, sokovi... Tako su učeničke zadruge promovirale svoj rad kojima je cilj njegovanje tradicije, kulturne baštine, eko kulture i zaštita okoliša.

Na samom otvorenju u kratkom programu, u ime organizatora, goste je pozdravio ravnatelj škole domaćina, prof. Zorislav Milković, a u ime Grada Orahovice, i gradonačelnice Ane – Marije Petin, voditeljica Turističke zajednice Orahovica, Lana Jurkin, koja je pohvalila kreativnost svih učenika.

Otvarajući Županijsku smotru učeničkih zadruga dožupan Darko Žužak  izrazio je uvjerenje kako će učenicima-zadrugarima iskustvo rada u zadrugama pomoći u budućnosti kako bi se lakše uključili na tržište rada i lakše izabrali svoja životna opredijeljena.

Ukupan popis učeničkih zadruga i škola koje su sudjelovale na smotri:

1. Učenička zadruga „ČAĐAVIČKE LIPE“ – Osnovna škola „Davorin Trstenjak“ Čađavica
  2. Učenička zadruga „HLAPIĆI“ – Osnovna škola „Ivana Brlić-Mažuranić“ Orahovica
  3. Učenička zadruga „NAŠ VRT“ – Osnovna škola „Mikleuš“ iz Mikleuša
  4. Učenička zadruga „POD LIPOM“ – Osnovna škola „Voćin“ iz Voćina
  5. Učenička zadruga „SEKVOJA“ – Osnovna škola „Josipa Kozarca“ izSlatine
  6. Učenička zadruga „ŠPIŠIĆI“ – Osnovna škola „August Cesarec“ iz Špišić Bukovice
  7. Učenička zadruga „ZALATHNUK“ – Osnovna škola „Eugena Kumičića“ iz Slatine
  8. Učenička zadruga „MALI MIKEŠI“ – Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Virovitica
  9. Učenička zadruga „SLATINA“ – Srednja škola Marka Marulića Slatina
  10. Učenička zadruga „KOSTANJ“ – Srednja škola Stjepana SulimancaPitomača
  11. Učenička zadruga „MARLJIVE RUKE“ – Industrijsko obrtnička školaVirovitica
  12. Učenička zadruga „OBRTNIK“ – Industrijsko obrtnička škola Slatina
  13. Učenička zadruga „VUČICA“ – Srednja škola „Stjepana Ivšić“ Orahovica

Sve su se škole, odnosno zadrug,e u potpunosti potrudile kako bi svoj rad predstavile u najljepšem svjetlu, ali je ipak bilo mjesta da zabljesnu 3 najbolja štanda u kategorijama osnovnih i srednjih škola. Nakon ocjenjivanja svakog štanda, poredak je bio sljedeći:

U kategoriji osnovnih škola najbolje učeničke zadruge bile su:

1. Učenička zadruga „Mali Mikeši“,  COOR Virovitica
  2. Učenička zadruga Zalathnuk, OŠ Eugena Kumičića Slatina.+
  3. Učenička zadruga Sekvoja, OŠ Josipa Kozarca Slatina

U kategoriji srednjih škola najbolje učeničke zadruge bile su:

1. Učenička zadruga „SLATINA“, Srednja škola Marka Marulića Slatina
  2. Učenička zadruga  „KOSTANJ“, Srednja škola Stjepana Sulimanca Pitomača
  3. Učenička zadruga „OBRTNIK“, Industrijsko-obrtnička škola Slatina

Za najbolji estetski uređeni štand 4 zadruge podijelile su 1. mjesto (Marljive Ruke, Obrtnik, Slatina i Sekvoja), a za najbolji prikaz izvedbe praktičnog rada su 3 zadruge podijelile 1. mjesto (Slatina, Mali Mikeši i Naš Vrt).

Iako van konkurencije zbog domaćinstva, učenička zadruga „Vučica“ Srednje škole„Stjepan Ivšić“ Orahovica predstavila se sa štandom replike stare kuhinje gdje smo predstavili novi proizvod Bioenzim koji se proizvodi fermentacijom ostataka hrane iz kuhinje, a namjena mu je višestruka, od sredstva za čišćenje do prirodnog gnojiva. Osim Bioenzima predstavili smo se i prirodnim sokovima, domaćom tjesteninom, vinom, kupkama i ostalim proizvodima. Za dekoraciju i predstavljanje štanda zaslužni su učenici zadrugari Lora Pezić, Ana Milković i Marko Čvarak sa mentorima profesoricama Mirjanom Boloban i Suzanom Đebro Maričić.

Na Državnoj smotri koja će se održati krajem ove godine u Vinkovcima „UZ „Vučica“ će predstavljati štandVirovitičko-podravske županije sa proizvodima svih zadruga koje su seokupile na ovogodišnjoj županijskoj smotri, a uz našu „Vučicu“ na smotru u Vinkovce plasirale su se i prvoplasirane učeničke zadruge „Mali Mikeši“ i „Slatina“.

Ovom prilikom zahvaljujemo se Gradu Orahovici na pomoći oko suorganizacije cjelokupnog događaja.

Više u fotogaleriji.

tekst: Mirko Kufner, prof.

objavio: Damir Najmenik   datum: 15. 5. 2019.