Terenska nastava

Učenici prvih i drugih razreda, smjera kuhar, konobar i komercijalist, a uz pratnju profesora Suzane Đebro Maričić, Mirjane Boloban, Danire Vinković, Nikole Bernata, Ivana Jurišića i Ane Matezić-Sudarić bili su 2. travnja na terenskoj nastavi. Posjetili su župnu crkvu svetog Antuna Padovanskog u Našicama gdje im je fra. Zoran Bibić ispričao povijest našičke župe, povijesti crkve i samih franjevaca uz razgledanje crkve i njezinih posebnosti. U daljnjem programu učenici su posjetili restoran Ribnjak u selu Ribnjak pored Našica gdje su naučili više o suhom zrenju mesa.

Meso leži u komorama u kojima se održava određena temperatura i vlažnost. Ovim postupkom meso se mijenja na nekoliko načina. Jedan je taj da meso gubi vodu te se time pojačava njegov okus. Zatim enzimi u mesu razbijaju vezivno tkivo mesa i ono postaje puno mekše. To je delicija koja privlači mnoge turiste u Ribnjak.

Naši su učenici o samom procesu imali prilike razgovarati sa šefom kuhinje Tihomirom Filipovićem i nadkonobarom Alenom Azenićem. Nakon šetnje, ručka i obilaska ribnjaka, posjetili su vinariju Feravino u Feričancima. Kroz proizvodni pogon i dva podruma proveli su ih enolozi Lucija Kužir i Martin Kovačević te voditeljica marketinga i enolog  Jenette Šimić.

Učenici su naučili  o povijesti vinarije koja svoje korijene pronalazi još u davnom 18. stoljeću, te o daljnjim planovima za budućnost obnove Kurije i razvijanju vinskog turizma. Enolozi su proveli učenike i profesore kroz proizvodni pogon gdje su upoznati s tehnologijom proizvodnje i zanimljivim podatkom da iako je na ovim područjima bijelo vino prvo po proizvodnji  u vinariji Feravino omjer između bijelog i crnog vina je 50:50. Učenici su upoznati s proizvodnjom vina i pjenušaca koje proizvodi vinarija i samom postupku proizvodnje.

Škola nastoji svoje učenike osim  u samom nastavnom procesu što više izvesti i na terensku nastavu koja učenicima ostavlja trajniju i življu sliku naučenog, ne samo u teoriji već i u praksi.

objavio: Damir Najmenik   datum: 9. 4. 2019.