Započela proizvodnja prirodnih sokova u našoj školi

U srijedu, 17. listopada, u našoj je školi održana edukacija i osposobljavanje za rad na liniji za proizvodnju sokova od voća i povrća tvrtke EUCLID d.o.o. -  TIP S40 koja je kupljena kroz projekt Ministarstva poljoprivrede: “Obrazovanjem u poljoprivredi za bolju budućnost Hrvatske”. U navedenom projektu zajedničkim snagama sudjelovale su Srednja škola „Stjepan Ivšić“ iz Orahovice i Srednja škola Stjepana Sulimanca iz Pitomače.

Edukaciju i osposobljavanje održao je direktor tvrtke EUCLID d.o.o. mr. sc. Miroslav Žakula, dipl. ing. stroj. u trajanju od četiri sata kroz koju su profesori poljoprivredne struke Danijel Stojković i Mirko Kufner te profesorica prehrambeno-tehnološke struke Mirjana Boloban uz učenike smjera voćar-vinogradar-vinar i CNC operater osposobljeni za rad na navedenoj liniji.

Naša škola posjeduje vlastiti mladi voćnjak jabuka koje će se kroz dogledno vrijeme dijelom moći iskorištavati i za dobivanje sokova kao što ćemo moći proizvesti i sokove od povrća uzgojenog u novom plasteniku izgrađenom također kroz navedeni projekt. Ova linija je i više nego potrebna za cjelokupni ciklus proizvodnjes ciljem plasmana proizvoda na tržište i to preko učeničke zadruge „VUČICA“.

Učenici poljoprivredne i ugostiteljske struke će kroz praktičnu nastavu steći nova znanja i iskustva o proizvodnji voća i povrća kao i tehnologiju prerade do finalnog proizvoda – prirodnog soka bez dodataka šećera i ostalih aditiva. Ovom je linijom zaokružen proizvodni proces.

Osim za vlastite potrebe škole u budućnosti postoji mogućnost i uslužne proizvodnje sokova o čemu će se naknadno donijeti odluka.

TEKST: Mirko Kufner, prof.

objavio: Damir Najmenik   datum: 22. 10. 2018.