Berba grožđa nikad bolja

Učenici 1.c razreda, smjerova voćar-vinogradar-vinar, cvjećar te CNC operater, zajedno sa svojim profesorima, voditeljima praktične nastave i razrednikom Danijelom Stojkovićem i Mirkom Kufnerom ove su godine zajedničkim snagama obavili berbu grožđa u školskom vinogradu.

Školski vinograd sastoji od 300 čokoti pretežito sorte graševina i nešto manje sorte frankovka koje zadovoljavaju potrebe školskog podruma. Ponosni smo jer je ova godina rekordna po količini dobivenog mošta od obiju sorti, a posebno graševine kod koje su nam tri mlada reda došla u punu rodnost i prinos je bio izrazito visok. Kvaliteta grožđa je također bila na zavidnoj razini na što je utjecala odlična zaštita tijekom cijele godine pa su bolesti i ove godine zaobišle naš vinograd.

Osim navedenih sorti grožđa koje naša škola posjeduje u svom vinogradu, ponosni smo što proizvodimo i vino zeleni silvanac od grožđa tvrtke PP Orahovica.

S obzirom na brend i kvalitetu sorte zeleni silvanac već dugi niz godina odvija se suradnja škole s tvrtkom PP Orahovica na način da tvrtka donira grožđe navedene sorte, a učenici samostalno kroz praktičnu nastavu obave berbu u vinogradu tvrtke pa dalje u školskom podrumu obavljaju daljnju tehnologiju prerade grožđa i dobivanja vina.

Ove godine suradnju smo podigli na stepenicu više pa je naša škola nakon dosta godina pauze s 20-ak učenika ponovno sudjelovala i pomogla u berbi grožđa tvrtki PP Orahovica. Nadamo se još boljoj suradnji u budućnosti i to u vidu stipendiranja učenika smjera voćar-vinogradar-vinar i potpisanim predugovorima o zaposlenju nakon završetka školovanja.

TEKST: Mirko Kufner, prof.

objavio: Damir Najmenik   datum: 28. 9. 2018.