Književni susret s Dubravkom Oraić Tolić

U petak, 8. lipnja, u našoj smo školi ugostili književnicu Dubravku Oraić Tolić koja je predstavila svoju novu knjigu Doživljaji Karla Maloga. Dubravka Oraić Tolić ugledna je hrvatska teoretičarka kulture, esejistica i pjesnikinja.

Odlikovana je redom Danice hrvatske s likom Marka Marulića za osobite zasluge u kulturi 1996. Dobitnica je Povelje Filozofskoga fakulteta za 2012., nagrade HAZU za najviša znanstvena i umjetnička dostignuća u RH u području književnosti te Državne nagrade za znanost za 2012. za životno djelo. Od 2014. redovita je članica HAZU.

Godine 2016. dobila je Nagradu Josip i Ivan Kozarac za životno djelo. Objavila je 13 znanstvenih i 12 uredničkih knjiga, tri knjige poezije, više prijevoda te oko 130 znanstvenih i stručnih članaka iz teorije književnosti, ruske i hrvatske književnosti u Hrvatskoj i inozemstvu.

Doživljaji Karla Maloga začudni je epistolarni roman s elementima autobiografije. Knjiga je sastavljena od niza fiktivnih pisama imaginarnim čitateljicama i čitateljima koje u ime djeteta piše njegova baka.

Po povratku u Zagreb, književnica nam je poslala i email koji vam prenosimo u cijelosti:

Poštovani i dragi gospodine MIlkoviću, sretno smo se vratili doma i prebiremo uspomene sa slavonske turneje. Nikada nismo bili  u Vašemu čudesnom gradu i - nije fraza!  - školi  koja je na najljepšemu mjestu na svijetu: usred šume.  Hvala Vam na divnom dočeku, punoj dvorani učenika, ugodnoj atmosferi u Vašemu uredu, privilegiju za zavirimo u Vaše "atomsko" sklonište i kušamo domaće delicije. Darovano vino čuvamo za neku posebnu prigodu koja zaslužuje naše uspomene i Vaše okuse!

Primite puno zahvalnih pozdrava od Karlove pripovjedačice i "dida Bendže",

s mirisom lipa iz parka oko Vaše škole,

do neke buduće prigode,

najsrdačnije

Vaša

D. O. T.

objavio: Damir Najmenik   datum: 11. 6. 2018.