Ideja održivog razvoja

Učenici trećih razreda četvrtu su godinu za redom  posjetili kamenolom Radlovac d.d. u sklopu predavanja Ideja održivog razvoja, pod vodstvom profesora Nikole Bernata i Ane Matezić-Sudarić. Prošetali su kamenolomom uz stručnu pratnju direktora proizvodnje dip.ing. Daniela Sudarića. Učenici su upoznati s idejom održivog razvoja, odnosno načinom proizvodnje i potrošnje koji vodi računa o prirodnim resursima eko-sustava unutar kojeg se ti procesi odvijaju.

Pitanje je društvene odgovornosti da procesi proizvodnje i potrošnje ne ugrožavaju sposobnost obnavljanja prirodnih resursa te ukoliko do njih dođe da se isti dovedu u stanje koje će biti u funkciji koja će moći koristiti široj zajednici dugoročno.

Kroz predavanje i šetnju učenici su osim samog pojma ideje održivog razvoja i praktičnim dijelom istog, upoznati s lend artom (pejzažna umjetnost), restauracijom plemićke kurije koja datira iz 15. /16. stoljeća i nalazi se  na prilazu u kamenolom, novim jezerom, geološko – petrografskim zidom koji predstavlja zbirku najvažnijih stijena šire okolice Radlovca i Orahovice. Značajni sadržaj zida posvećen je stijenskoj masi koju eksploatira poduzeće.

Svake godine nastojimo našim učenicima, osim teorijskog dijela u nastavi, direktnim uvidom pokazati na koji način funkcionira u praksi briga za okoliš i koliko je važno odgovorno se ponašati prema prirodi, a u isto vrijeme ne zaostajući tehnološki i ekonomski u napretku.

objavio: Damir Najmenik   datum: 14. 5. 2018.