Berba školskog grožđa i suradnja s tvrtkom PP Orahovica

Učenici poljoprivrednih smjerova voćar-vinogradar-vinar i cvjećar, zajedno sa svojim profesorima, voditeljima praktične nastave i profesorima strukovnih predmeta, i ove su godine zajedničkim snagama obavili berbu grožđa u školskom vinogradu. Školski vinograd sastoji od 300 čokoti pretežito sorte graševina i nešto manje sorte frankovke koje zadovoljavaju potrebe školskog podruma.

S obzirom na brend i kvalitetu sorte Zeleni silvanac već dugi niz godina odvija se suradnja škole s tvrtkom PP Orahovica na način da tvrtka donira grožđe navedene sorte, a učenici samostalno kroz praktičnu nastavu obave berbu u vinogradu tvrtke pa dalje u školskom podrumu obavljaju daljnu tehnologiju prerade grožđa i dobivanja vina.

Tako je bilo i ove godine pa smo u tjedan dana obavili berbu i preradili školsko grožđe i grožđe doniranog Zelenog silvanaca. Nadamo se da će se suradnja s tvrtkom PP Orahovica nastaviti i u idućim aktivnostima od stručnih analiza vina, predavanja enologa u školi pa sve do čina ocjenjivanja mladih vina koji poljoprivredni aktiv škole provodi već nekoliko godina u sklopu projektnih dana škole.

Također smatramo da bismo suradnju mogli i poboljšati, prvenstveno u vidu stipendiranja učenika koji se odluče upisati smjer voćar-vinogradar-vinar, a koji bi nakon završetka školovanja dobili siguran posao u navedenoj tvtki i time na zadovoljstvo škole, tvrtke i učenika zaokružili proces obrazovanja i zapošljavanja.

objavio: Damir Najmenik   datum: 11. 10. 2017.