Vikend na Hvaru

Dana 27. svibnja 2016., učenice 2. a razreda: Marina Halgaš, Ivana Plišo, Ana Zidar i Matea Zidar otputovale su na trodnevni Državni stručni skup u Stari Grad na otoku Hvaru u pratnji profesora latinskog jezika Igora Zdenčanovića. Festival klasičnih jezika i antičke civilizacije održavao se pod visokim pokroviteljstvom predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović, Hrvatskog društva klasičnih filologa, Agencije za odgoj i obrazovanje te Agencije za upravljanje Starogradskim poljem. Svrha festivala bila je približiti mladima antički svijet i civilizaciju, povezati mlade iz cijele Hrvatske te podići svijest o važnosti antičke civilizacije i kulture za našu kulturu i običaje.

Čitavi se festival održavao u sklopu mjesečnog obilježavanja 2400. obljetnice dolaska Grka na otok Hvar (Pharos). Nakon što je predsjednik HDKF-a Tonći Maleš održao uvodni govor, uslijedili su razni igrokazi i scenski sadržaji. Naime, na festivalu je sudjelovalo preko 200 učenika i oko 100 profesora te su mnoge škole uprizorile pojedine događaje ili mitove iz antičkog svijeta. Srednja škola Valpovo, Srednja škola Donji Miholjac i naša škola uprizorile su zajedničku predstavu pod nazivom „Ima li nade za Luperkalije“ koju je režirao profesor Igor Zdenčanović, a odglumili učenici navedenih škola.

U toj su predstavi, na šaljiv način, prikazali rimski običaj koji se održavao u čast vučice koja je podojila Romula i Rema. U subotu je održano svečano zatvaranje i dodjela diploma te prigodnih poklona svim sudionicima.

objavio: Damir Najmenik   datum: 3. 6. 2016.