Ugostili djevojčicu u plavom kaputiću

Fotografija uplakane djevojčice u plavom kaputiću reportera BBC-a obišla je svijet, postala je simbol Domovinskog rata i hrvatske borbe za slobodu. No, slika koja živi u njoj prava je slika ratnog Vukovara. Nije bilo teško i u Orahovici prepoznati ulice ranjenog grada u svakom njenom pogledu, svakoj izgovorenoj riječi, svakom pokretu. Književnu večer sa Željkom Jurić  Mitrović organizirali su Srednja škola ''Stjepan Ivšić'' i Ogranak Matice hrvatske u Orahovici koji su tako i ove godine, u sklopu Mjeseca hrvatske knjige, obilježili i sjećanje na grad heroj – Vukovar.

Željka Jurić pričala je o svojim ratnim godinama koje su joj odnijele djetinjstvo, o Vukovaru danas i o svojoj knjizi ''Moja rijeka suza''.

- Nakon 24 godine mogu reći: Vukovar je ponos, Vukovar je tuga i Vukovar je Hrvatska. Kad smo se vratili kući u Vukovar ja samo jednostavno počela pisati, to je samo počelo izlaziti iz mene. I kako smo obilazili grad i šetali njegovim ulicama, počela sam sve to bilježiti, a to je primijetio hrvatski glumac Kruno Šarić koji mi je rekao da bih to trebala izdati. I eto, zahvaljujući njemu i svim mojim prijateljima koji su bili u mene, ova knjiga je izašla. Kada su uhitili generala Gotovinu napisala sam još jednu zbirku pjesama o hrvatskim generalima i s Jakovom Sedlarom snimila film ''Hrvatska ljubavi moja''. – započela je Željka te nastavila sa svojim sjećanjima ra ratni Vukovar:

- Ljudi se čude kada ja kažem da je rat bio najljepši dio mog života jer to je jedino čega se ja sjećam iz svoga vukovarskog djetinjstva.

Treba svakako reći kako su večer uljepšale učenice srednje škole Katarina Stojković i Lucija Paraga interpretacijom Željkinih pjesama, a posebnu notu dao je tamburaški sastava KUD-a Crkvari koji je izveo nekoliko domoljubnih, slavonskih pjesama. Željka je Vukovar, ona je dokaz da se svjetla grada heroja nikada neće ugasiti, djevojčica u plavom kaputiću u srcima je svih koji vole Vukovar i Hrvatsku!

objavio: Damir Najmenik   datum: 9. 11. 2015.