Izlet u Požegu

Dana 24. 10. 2015. učenici 1.c i 3.d razreda,  zajedno s učenicima Industrijsko – obrtničke škole Virovitica zanimanja cvjećar, išli su na školski izlet u Požegu. Organizatorica i voditeljica izleta bila je prof. Kristina Horvat Vargović, a u organizaciji izleta još su sudjelovali prof. Danijel Stojković i prof. Mirko Kufner. Pratiteljica na putu bila je Danira Vinković.

Prvo smo posjetili OPG Šuman u Mihaljevcima, gospodarstvo za proizvodnju gerbera. Gđa. Bosiljka Šuman provela nas je svojim poljoprivrednim gospodarstvom gdje je sa svojom obitelji podigla staklenike i plastenike u kojima se uzgaja gerber i krizantema. Ulaganjem u suvremenu tehnologiju, sadni materijal uvezen iz Nizozemske i odgovarajuća mikroklima jamci su kvalitete i produktivnosti proizvoda.

U asortimanu imaju  široku paletu boja, vrsta i veličina gerbera za svaku prigodu kroz cijelu godinu. Da bi na tržištu bili konkurentni, dio rezanog cvijeća uvoze iz Nizozemske, također surađuju i s domaćim proizvođačima cvijeća na području Splita. Svoje cvijeće plasiraju po cijeloj Slavoniji i šire.

Nakon zanimljivih i korisnih informacija o proizvodnji gerbera uputili smo se u Poljoprivredno- prehrambenu školu Požega. Voditeljica školskog gospodarstva Mirela Višaticki provela nas je gospodarstvom škole. Zgrada škole okružena je poznatim ratarničkim parkom koji datira s kraja 19. stoljeća po uzoru na vlastelinske vrtove i kurije Požeške kotline. Danas u parku ima oko sedamdeset različitih dendroloških vrsta drveća i grmlja, koje uređuju učenici škole.

Ova škola ima i dugu tradiciju u voćarstvu i vinogradarstvu, imaju veliki školski voćnjak u kojemu je zasađeno oko 2500 stabala jabuka različitih sorata koje smo imali prilike i probati, školski vinograd na 3ha s kultivarima graševine, sivi pinot i frankovka te 120ha ratarskih površina gdje učenici obavljaju praktičnu nastavu i stručnu praksu. Učenici su mogli vidjeti i plastenik 450 kvadrata u kojem imaju proizvodnju cvijeća. Trenutno je plastenik pun maćuhica i tratinčica. Pogledali smo i kratak film o školi nakon kojeg smo se okrijepili uz učeničke proizvode.

Puni dojmova  uputili smo se na Trg sv. Trojstva gdje su održani  20. Dani jabuka i voćnih prerađevina. Trg sv. Trojstva preplavile su jabuke bezbrojnih sorti koje uzgajaju požeško-slavonski voćari. Osim jabuka, na sajmu je bilo i drugih vrsta voća i voćnih prerađevina, meda, ljekovitog bilja, rukotvorina i dr. Nakon zajedničkog razgledanja izložbenih štandova, degustacije i shoopinga uputili smo se prema autobusu i krenuli put kući.

Kristina Horvat Vargović, prof.

objavio: Damir Najmenik   datum: 29. 10. 2015.