Projekt Leonardo da Vinci u slovačkom Martinu

Zadnje druženje, u sklopu našeg projekta u kojemu smo posjetili Češku i Poljsku te primili goste u Hrvatskoj, održano je u slovačkom gradu Martinu od 12. do 16. travnja 2015. Skupu je prisustvovalo 10 učenika budućih kuhara i konobara: Abel Radić, Martina Perković, Denis Meljančić, Luka Poznić, Martina Stančin, Tamara Šundalić, Ivan Forintić, Martina Odobašić, Marijana Strapač i Martina Borda. U njihovoj su pratnji bili: prof. Sanda Bašić koordinatorica projekta, Zorislav Milković ravnatelj, Mirjana Boloban nastavnica stručnih predmeta i Snježana Konopek pedagoginja te stručna učiteljica praktične nastave Danira Vinković.

Tijekom dva dana učenici su radili u pet međunarodnih timova, pripremajući tradicionalna jela na moderan način. Tema je bila: Topla jela od povrća i krumpira. Jedna je grupa radila u radionici "Rječnik" gdje su prevodili recepte na njemački jezik, koji je službeni jezik projekta. Nakon pripreme jela slijedile su prezentacije i degustacije jela.

Osim rada u radionicama, učenici i nastavnici mogli su prisustvovati prezentacijama stručnjaka s područja kulinarstva i serviranja. Tako smo mogli kušati posebno ukrašenu kavu i promatrati rad kuhara iz jednog od gradskih hotela.

Uz radni dio, domaćini su nam pokazali kulturne i turističke znamenitosti svoga kraja. Susret u Martinu bio je posljednji u sklopu dvogodišnjeg projekta u kojemu su sudjelovali učenici. Završna konferencija za nastavnike održat će se u Orahovici od 7. do 11. lipnja 2015.

Srdačnost i izuzetna organizacija domaćina ostat će nam svima u lijepom sjećanju.

Snježana Konopek, prof.

objavio: Damir Najmenik   datum: 20. 4. 2015.