Naš kraj u obrani Vukovara

Kao i svake godine, Srednja škola ”Stjepan Ivšić” i Ogranak Matice hrvatske u Orahovici tradicionalno obilježavaju tužnu obljetnicu pada Vukovara. Nakon brojnih vukovarskih heroja koji su prošli koroz našu školu, ove smo godine ugostili branitelje Vukovara iz Orahovice i okolice. Tako su učenicima svoje vukovarske dane prepričavali Orahovčani Damir Vratković i Marko Kalem te branitelji iz Donje Motičine Siniša Martinović i Davor Batrac Keks koji je promovirao i svoj književni uradak ”Na bojištu sjećanja”.

Nakon sjajnog recitalnog i glazbenog uvoda koji su pripremili učenici srednje škole, Klara Kašić, Katarina Stojković i Jakov Stjepan Pavelić, Damir Vratković, danas predsjednik Udruge HVIDR-a Orahovica, prepričao je svoj boravak u svibnju 1991. u Borovom Selu gdje i ranjen. Potom je Marko Kalem učenicima pokušao dočarati svoje ratne dane na najtežem vukovarskom bojištu, na Sajmištu.

Vukovarska priča nastavljena je svjedočanstvima Siniše Martinovića također branitelja sa Sajmišta te Davora Batraca Keksa koji je bio na Trpinjskoj cesti. Batrac je uz pomoć Slavka Peršića svoje ratne dane ukoričio u književni uradak pod nazivom ”Na bojištu sjećanja”. Knjiga je biografija, a ujedno i ratni put Davora Batraca koji je nakon bijega iz tzv. JNA prošao ratne strahote Vukovara, a potom i srpskih logora.

Tu priči nije kraj, nakon dolaska iz logora Batrac se odao alkoholu, no iz svega ga je izvukla vjera i obitelj pa je stoga, kako je zaključeno na promociji, ova knjiga poučna i za sve branitelje koji su se našli u sličnoj situaciji.

objavio: Damir Najmenik   datum: 14. 11. 2014.