Ugostili Alenku Mirković i Julijanu Matanović

Mjesec hrvatske knjige manifestacija je kojom se promiču knjige i čitanje, a tradicionalno se obilježava u knjižnicama diljem Hrvatske od 15. listopada do 15. studenoga. U okviru programa Mjeseca hrvatske knjige i sjećanja na vukovarsku tragediju, u našoj smo školi 29. listopada ugostili ratnu izvjestiteljicu Hrvatskog radija Vukovar Alenku Mirković, a dva dana kasnije književnicu i sveučilišnu profesoricu Julijanu Matanović. Kako je bilo na susretima, pogledajte u fotogaleriji.

Alenka je pred dvjestotinjak učenika pričala o svojim doživljajima iz ratnog Vukovara te predstavila svoju malu ratnu kroniku "Glasom protiv topova", književnim uratkom koji je pokupio mnoštvo nagrada. Alenka se na kraju zahvalila riječima: Zahvaljujem na gostoprimstvu i velikom interesu i za knjigu i za Vukovar. Pozivam vas da dođete u naš grad i pokupite lijepe uspomene na njega. Vukovaru treba dobrote!

Julijana Matanović je učenicima i prisutnim građanima pričala o svom odrastanju, književnom radu, životu samohrane majke, društvenim mrežama, medijima itd. Zahvala na pozivu, sjetna u Slavoniji svog odrastanja i zadovoljna što sam gostovala odmah nakon velike i sjajne Alenke Mirković. Obećajem da neću čekati sljedećih trinaest godina na svoj ponovni dolazak k vama, na odlasku je u Spomenicu škole napisala Julijana.

Svi prisutni trajno će nositi prekrasne dojmove s ovih dvaju susreta. Koliko su svi bili oduševljeni govori i podatak kako su mnogi rekli da je prekratko trajalo, a ostali pitali kada ćemo Alenku i Julijanu ponovno ugostiti.

objavio: Damir Najmenik   datum: 4. 11. 2013.