Vinski festival u Villanyju

Zaposlenici naše škole gostovali  su 5. i 6. listopada u prijateljskom gradu Villanyju u susjednoj Mađarskoj. Tamo smo nazočili najvećem godišnjem festivalu vina koji se godinama održava početkom listopada. Posjetili smo i Srednju stručnu  školu „Teleki Zsigmond“  s kojom smo bili  partner u projektu  IPA  CBC HU-HR 2007 – 2012. U školi Teleki Zsigmond dočekali su nas ravnateljica  Idi Baloghne, gđa. Renata Vujić i prof. Zsolt Jerger.

Pogledali smo izložbu cvjetnih aranžmana na temu vinskog festivala i degustirali vino iz školske vinoteke u čijoj proizvodnji veliku ulogu imaju i učenici.

Vinskom su festivalu nazočili predstavnici različitih gradova iz Mađarske, a bili su i predstavnici iz našeg grada. Domaćini su predstavljali svoja vina zajedno s tradicionalnim mađarskim jelima i slatkišima. Glavna je povorka bila u subotu 6. listopada u kojoj sudjeluju KUD-ovi i učenici okolnih škola, a koju predvodi tzv. „Vinska garda“.

Villany je  najpoznatije vinsko mjesto Mađarske. Na  obroncima Villany planine uzgajaju se najpoznatija crna vina Mađarske koja su se uspjela probiti kao prepoznatljiva i na europskom tržištu. U vinogradima prevladavaju sorte portugizac, frankovka, cabernet sauvignon, merlot, kadarka. Zahvaljujući i sredstvima europskih fondova ovaj je kraj doživio pravi turistički procvat pa je mnogo proizvođača osim u proizvodnju uložilo sredstva i u manje ugostiteljske objekte kušaonice-gostionice.

objavio: Damir Najmenik   datum: 26. 10. 2012.