Otvoren vinski podrum

Na prigodnoj svečanosti koja je održana u prostoru naše škole župan Tomislav Tolušić, otvorio je izgrađeni i opremljeni vinski podrum, dvije opremljene učionice i nastavnički kabinet financiran kroz projekt Developement of fruit industrial education and training within the frames of cross-border co-operation. Svečanosti su uz mnogobrojne učenike i učitelje, između ostalih, nazočili i saborski zastupnik Josip Đakić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti VPŽ Vesna Šerepac, ravnateljica VIDRA-e Sanja Bošnjak, velečasni Željko Strnak, ravnatelj škole Zorislav Milković...

Projekt je izrađen i prijavljen u sklopu 2. poziva iz IPA prekograničnog programa Mađarska-Hrvatska 2007-2013. Projekt je započeo s provedbom 1. srpnja 2011. godine, a službeni završetak istog je 30. lipnja ove godine. U IPA projektu prekogranične suradnje sudjeluju Srednja škola „Stjepan Ivšić“ Orahovica kao partner na projektu, Poljoprivredna škola „Teleki Zsigmond“ Villany kao glavni korisnik i Virovitičko-podravska županija. Obje škole obrazuju učenike u poljoprivrednim zanimanjima. Jedan od glavnih ciljeva projekta je doprinos razvoju obrazovanja i suradnje u obrazovnom sektoru te razvoj multikulturalnosti u prekograničnom području. Specifični ciljevi uključivali su razvoj zajedničkog kurikuluma, ali i razvoj infrastrukture vezane uz enološku edukaciju u Orahovici.

U školi se izgradio i opremio vinski podrum, opremila jedna učionica i nastavnički kabinet namještajem, opremljene su dvije učionice s interaktivnom pločom, projektorom i prijenosnim računalom, a provedena je i stručna praksa učenika iz Orahovice u Villanyu kroz predavanja i radionice o proizvodnji rakije, te sudjelovanje škole iz Orahovice na sajmu vina u Mađarskoj. Uskoro će uslijediti i nabava poljoprivrednih strojeva za školski vinograd.

Ukupna je vrijednost projekta 217.447,54 €, odnosno 1.630.000,00 kuna, te je hrvatskoj strani pripalo 100.000,00 eura ili 750.000,00 bespovratnih kuna. U suradnji s predstavnicima obje škole, projekt je izradila VIDRA Agencija za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije i to je jedan od 14 odobrenih projekata iz IPA prekograničnog programa Mađarska-Hrvatska za što je VIDRA od strane Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, 2011. godine, proglašena za najbolju razvojnu agenciju u Republici Hrvatskoj. Projekt se provodi uz potporu Virovitičko-podravske županije koja će samo za projekte osnovnih i srednjih škola s područja VPŽ, iz europskih predpristupnih fondova prekograničnog programa IPA Mađarska-Hrvatska u 2012. godini izdvojiti 2.028.173,00 kuna.

objavio: Damir Najmenik   datum: 13. 6. 2012.