Prekogranična suradnja - razmjena učenika

U sklopu projekta Hungary – Croatia IPA  Cross – borderCo – operation Programme, učenici trećeg razreda, smjer voćar, vinogradar, vinar  i cvjećar, uz pratnju nastavnika Danijela Stojkovića,  Kristine  Horvat Vargović,  Sande Bašić i Ivana Ciglera, posjetili su Srednju stručnu  školu „TelekiZsigmond“ iz Villanya. Razmjena učenika je trajala od 5. do 9. ožujka 2012.

Tijekom tih pet dana organizirana je nastava u trajanju od 30 sati. Teoretski dio nastave,  proizvodnja bijelih, rose i crnih vina te proizvodnja rakije  u trajanju od 15 sati  održana je u prijepodnevnim satima uz stručno vodstvo prof. Zsolt Jergera, dok smo praktični dio obavljali u poslijepodnevnim satima. Obišli smo školske praktikume od nasada vinove loze, tehnologije proizvodnje vina do pakiranja i čuvanja vina u školskom podrumu. Zatim smo obišli i školske plastenike u kojima je trenutno proizvodnja presadnica cvijeća i povrća. Uz školske praktikume posjetili smo i  privatna gospodarstva „ Bock“, „Wunderlich“ i „Čanji“,  koja su među vodećima u Villanyu po uzgoju vinove loze i proizvodnji  vina. Uz vinske podrume i degustacije vina posjetili smo i pecaru rakije i upoznali se sa proizvodnjom rakije. Zadnji dan našeg posjeta organizirano je ocjenjivanje vina, gdje su učenici mogli pokazati svoje znanje u poznavanju kvalitete vina. Kroz naš boravak u Villanyu nas je pratila gđa. Renata Vujić koja nam je bila vodič i prevoditelj, ali i velika pomoć i podrška te joj se ovim putem zahvaljujemo kao i našim domaćinima Srednjoj stručnoj školi „TelekiZsigmond“ iz Villanya na gostoprimstvu.

tekst: Kristina Horvat Vargović

objavio: Damir Najmenik   datum: 14. 3. 2012.