Projektni dani - Orahovica moj grad

Klasičan razredno-predmetni sustav učenja učenici Srednje škole "Stjepan Ivšić" zamijenili su projektnim danima od 30. travnja do 5. svibnja pod nazivom Orahovica - moj grad. Projektni dani počeli su proslavom Dana škole kada je u športskoj dvorani odigran malonogometni turnir. Nakon turnira, na kojemu je najuspješniji bio 2.a razred, slijedila je mala svečanost gdje je ravnatelj škole Zorilslav Milković podijelio priznanja i nagrade najuspješnijim učenicima na županijskim, međužupanijskim i državnim natjecanjima, za poseban doprinos kulturno-zabavnom životu škole, za najboljeg čitača škole te najuspješnijim sportašima.

Nagrađeni učenici su: Suzana Stojković, Domagoj Klepač, Maja Mamula, Tamara Prelog, Slaven Matajčić, Ivan Jurlina, Nikola Kašić, Benjamin Žagar, Andrea Drašković, Matko Maršić, Ivan Štefok, Ivan Mužar, Borna Pielić, Boris Kanski, Tomislav Pospihalj, Tomislav Jagarinec, Mato Pejić, Marija Hološ, Elio Kelava, Samuel Stojković, Katarina Grubišić, Anita Bedi, Mirela Mikičević, Mateja Kovač, Marin Milovac, Antonela Jurlina, Mateja Perković, David Pielić, Robert Nekić, Mateja Jurenac i Antonio Bogdanić. Iako je bio planiran zajednički odlazak na orahovačko jezero, gdje su bile organizirane različite igre, to je odgođeno zbog kiše pa je domjenak za sve učenike i profesore organiziran u školskoj kuhinji. U ponedjeljak i utorak učenici su izašli iz škole i predstavili se u gradu. U restoranu „Dukat“ održane su tri radionice iz ugostiteljstva, hrvatskoga jezika i stranog jezika. Prvo su građani imali priliku kušati čobanac kojega su pripremili kuhari naše škole, a zatim je održana radionica Orahovica nekoć i sada u riječi i slici. Isti dan u velikoj gradskoj vijećnici održane su radionice iz sociologije, povijesti i geografije. Teme su bile: Demografska kretanja u Orahovici, Geografski položaj i prirodna obilježja Orahovice, Orahovica kroz povijest, Učenička likovna kolonija te Orahovica kroz pjesmu. U utorak su sve radionice održane u Hotelu „Ružica grad“. Počelo je s temom Orahovica-moj park gdje smo saznali sve o starim sortama jabuka, a nastavilo se s raznolikošću gljiva u Orahovici. Kuhari su opet bili vrijedni pa su ovaj put skuhali fiš paprikaš. Nastavilo se s temama iz gospodarstava i obrtništva u Orahovici, a projektni dani završili su temom Orahovica-zdravi grad.
Bilo je to učenje izvan učionice, sati bez školskog zvona u kojemu su sudjelovali svi učenici i profesori. Naglasak je bio na partnerskom odnosu učenika i nastavnika,
otvorenosti prema problemskim situacijama i zadacima iz realnog života, korelaciji s drugim područjima znanosti i ljudske djelatnosti, metodama suradničko-timskog rada, razvijanju organizacijskih i komunikacijskih sposobnosti učenika, primjeni novih nastavnih metoda poučavanja. Učenici su samostalno pronalazili informacije, razvijali sposobnosti rada u grupi, kritički se odnosili prema vlastitom i tuđem radu, usvajali nove metode rada, dok su se nastavnici morali dodatno angažirati jer su imali zahtjevniji oblik nastave s proširenim nastavnim programom.

objavio: Damir Najmenik   datum: 6. 5. 2009.