Učenici podigli vinograd Zelenog silvanca

Tijekom ožujka, u sklopu praktične nastave, 11 učenika smjera voćar-vinogradar-vinar, zajedno sa svojim nastavnikom i voditeljem praktične nastave Mirkom Kufnerom, podiglo je novi školski vinograd. U vinogradu je zasađeno 60 loznih cjepova sorte Zeleni silvanac u dva reda dužine od 30 m. Podizanje vinograda zahtijevalo je mnoštvo operacija prije same sadnje koje su obavljene tijekom jeseni i kasnije u ožujku, a uključivale su analizu zemljišta, naručivanje sadnica, gnojidbu uz osnovnu obradu, čišćenje od kamenja, dopunsku obradu i sadnju.

Uz lozne cjepove postavljeni su pomoćni metalni stupići kao osnovni potporanj lozi te cjelokupna armatura koja će pomoći lozi u rastu i pravilnom oblikovanju uzgojnog oblika. Vinograd se nalazi na dobrom i osunčanom položaju iza sportske dvorane, a u blizini je starog vinograda (graševina i frankovka) te smo na ovaj način kvalitetno iskoristili do sada neiskorišteni prostor (brdo).

Sadnjom novog vinograda Zelenog silvanca željeli smo postići da naša škola ima vlastito grožđe ove vrlo cijenjene sorte karakteristične i prepoznatljive za Orahovicu, a učenici će kroz praktičnu nastavu pobliže upoznati i naučiti njene glavne odlike. Zeleni silvanac jedna je od najstarijih sorti na svijetu, a danas je ponos vinogorja Orahovice. Vrlo je osjetljiva na terrior, a upravo je u Orahovici našla idealno stanište i daje isključivo izvanredna vina koja željno iščekujemo za nekoliko godina u našem školskom podrumu.

tekst: Mirko Kufner

fotogalerija: http://www.ss-sivsic-orahovica.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=246

objavio: Damir Najmenik   datum: 18. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »