Odrađena berba graševine i zelenog silvanca

Učenici 3.C razreda, usmjerenja voćar-vinogradar-vinar i cvjećar, kao i učenici 1.C razreda, usmjerenja CNC operater i strojobravar, zajedno sa svojim profesorima i voditeljima praktične nastave Danijelom Stojkovićem, Ivanom Ciglerom, Rudolfom Šalekom, Martinom Šegom i Mirkom Kufnerom, zajedničkim su snagama obavili berbu bijelih sorti grožđa, točnije graševine u školskom vinogradu i zelenog silvanca u vinogradu tvrtke PP Orahovica u trajanju od dva dana - 25. rujna i 1. listopada 2020.

Zdravstveno stanje i urod grožđa bilo je izvrsno, što je i velika zasluga adekvatne i pravovremene zaštite. Slador je bio viši od prosjeka pa je tako slador graševine iznosio 18 % - 90,60 Oe , a zelenog silvanca 23 % ili 117,30 Oe.

Zahvalni smo tvrtki PP Orahovica na tradicionalnoj donaciji grožđa zelenog silvanca koja svake godine prepozna trud i želju učenika i profesora za proizvodnjom vina upravo ove sorte. Obrano smo grožđe dopremili u školski podrum te nastavili tehnologiju prerade i dobivanja vina. Tvrtka posjeduje preko 175 ha vinograda i u budućnost će zasigurno imati potrebu za kvalitetnim radnicima te upravo zbog toga nastojimo suradnju podići na još višu razinu kroz zajedničke sastanke i promociju zanimanja  voćar-vinogradar-vinar. Također, pokušat ćemo motivirati buduće učenike i njihove roditelje za upis ovog zanimanja kroz mjere stipendiranja, odrađivanja praktične nastave u PP  Orahovica te im tako omogućiti stjecanje iskustva i kvalitetan i siguran posao.

Nama sada u školskom podrumu predstoje enološki poslovi stvaranja kvalitetnih vina koja ćemo opet moći prezentirati i s njima se ponositi na budućim sajmovima i ocjenjivanjima, a idući tjedan na red dolazi i berba frankovke koju svi željno iščekujemo.

Fotografije pogledajte na sljedećoj poveznici:

tekst: Mirko Kufner, prof.

foto: Matija Pospihalj

objavio: Damir Najmenik   datum: 2. 10. 2020.