Sigurnije u budućnost edukacijom o financijskoj i digitalnoj pismenosti

U knjižnici Strukovne škole Virovitica u petak 9. veljače 2018. održana je početna konferencija povodom početka provedbe projekta pod nazivom ''Naučimo upravljati novcem kako bismo lakše upravljali budućnošću''. Projekt se u 100-postotnom iznosu financira iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. Na konferenciji su sudjelovali i ravnatelj naše škole Zorislav Milković i profesor Davor Jeger.

Strukovna škola Virovitica prijavitelj je projekta, čija je ukupna vrijednost: 1.412.696,22 kn, a  trajanje projekta je 24 mjeseca, počevši od 30. studenog 2017. godine

Partneri na projektu su osnivač srednjih škola Virovitičko-podravska županija i sedam srednjih škola VPŽ: Srednja škola Marka Marulića Slatina, Industrijsko obrtnička škola Slatina, Industrijsko-obrtnička škola Virovitica, Tehnička škola Virovitica, Srednja škola Stjepana Sulimanca iz Pitomače, Srednja škola „Stjepan Ivšić“ Orahovica i Gimnazija Petra Preradovića iz Virovitice.

Cilj projekta jest nizom projektnih aktivnosti, a posebno edukcijom, proširiti kompetencije ravnatelja, nastavnika i učenika iz financijske i digitalne pismenosti.

Svečanosti početne konferencije nazočili su i cijenjeni gosti, predstojnica Ureda državne uprave Virovitičko-podravske županije Sanja Bošnjak, pročelnica Odjela za prosvjetu, kulturu, šport i tehničku kulturu Vesna Šerepac, direktor Županijske komore Virovitica HGK Milan Vanđura, tajnik Obrtničke komore Virovitičko-podravske županije Božidar Jeremić,  predstavnice Razvojne agencije VIDRA te ravnatelji srednjih škola Darko Špoljarić, Jasminka Viljevac, Ivan Kućan, Vladimir Reider, Zorislav Milković,  Mladen Graovac i Pavica Biondić-Ivanković. Prisutni su bili i nastavnici iz škola partnera projekta te učenici, nastavnici i zaposlenici Strukovne škole Virovitica.

Ciljane skupine u projektu „Naučimo upravljati novcem kako bismo lakše upravljali budućnošću“ jesu 24 odgojno-obrazovna djelatnika (8 ravnatelja i 16 nastavnika) iz srednjih škola VPŽ kojima je Županija osnivač) i 160 učenika srednjih škola (po 20 učenika iz svake škole, uključujući i učenike s teškoćama u razvoju)

Nastavnici će ovom edukacijom podići razinu svojih kompetencija, primijeniti inovativne pristupe u poučavanju, razviti i uvesti nove kurikule – fakultativni predmeti iz financijske i digitalne pismenosti. Bit  će osposobljeni novostečena znanja prenositi  generacijama učenika koji nam dolaze. Učenici će nakon edukacija iz financijske pismenosti postati odgovorniji potrošači, posvijestiti važnost štednje, shvatiti da je upravljanje novcem cjeloživotni proces koji se neprestano nadograđuje, upoznati financijske proizvode iz svog okruženja i biti sposobni koristiti ih u budućnosti.

Nakon predstavljanja projekta ravnatelji srednjih škola predstavili su svoje škole. Govorili su o prošlim i projektima u kojima danas sudjeluju. Moglo se lako zaključiti da su svi prilično aktivni u provedbi različitih projekata koji vode unaprjeđenju škole i školstva, a također su spremni na suradnju sa školama u Republici Hrvatskog i izvan nje.

objavio: Damir Najmenik   datum: 13. 2. 2018.