Simulirano suđenje 2017.

Smotra simuliranih suđenja, iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja, održana je 11. ožujka 2017. na Općinskom sudu u Novom Zagrebu. Cilj je smotre doživljajno i djelatno upoznati ulogu zakona i vladavinu prava u demokratskom društvu. Učenici naše škole su drugu godinu zaredom sudjelovali na simuliranom suđenju, vrijedno su istraživali zakone (Zakon o parničnom postupku, Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Zakon o obveznim odnosima i Konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda)  u sklopu  građanske parnice: Uznemiravanje i naknada štete – „Slučaj Garo“.

U sklopu priprema za Simulirano suđenje organizirali smo i stručno predavanje odvjetnika iz Zagreba s područja građanskog prava  Nevia Svilara, koji je održao izvrsno predavanje učenicima i mentorima o zakonima i  samom tijeku suđenja iz prakse.

Na Općinskom sudu u Novom Zagrebu naši su učenici prošli kroz dvije faze suđenja, u ulozi branitelja i svjedoka (Katarina Stojković, Tomislav Abičić, Lana Biondić, Kristijan Hornung i Danijel Both) s tužiteljima iz  II. srednje škole Beli Manastir sa sucem Općinskog građanskog suda u Zagrebu Nenadom Miletićem, te u drugom krugu suđenja kao tužitelji i svjedoci (Karla Dorkić, Kristijan Hornung i Ana Pleić)  s braniteljimima iz IV. gimnazije „Marko Marulić“ iz Splita sa sutkinjom    Općinskog suda u Novom Zagrebu Marijom Oršić Kranjčec.

Učenike su, na svečanosti podjele pohvalnica i zahvalnica, pozdravili i iskazali zadovoljstvo izvrsnim priprema dr. sc. Marin Mrčela, sudac Vrhovnog suda Republike Hrvatske,  ujedno i predsjednik državnog povjerenstva mr. Sc. Tomislav Ogrinšak iz Agencije za odgoj i obrazovanje.

objavio: Damir Najmenik   datum: 15. 3. 2017.