Studijsko putovanje u Provansu

U sklopu projekata financiranih iz EU fondova, zajedno s nositeljem projekta Srednjom školom Stjepana Sulimanca iz Pitomače te Srednjom školom Bartola Kašića iz Grubišnog polja, posjetili smo jug Francuske- Provansu u obliku studijskog putovanja „Bilje Provanse“. Tijekom petodnevnog putovanja obišli smo ne samo najznačajnija turistička odredišta, već i centre proizvodnje bilja čija je uporaba prepoznata u brojnim industrijama od kojih je svima najpoznatija ona parfumerijska.

Od prekrasne Nice do Mentona, uvjerili smo se zašto je područje Azurne obale mamac za turiste već dugi niz godina. Kako nas je pratilo sunčano vrijeme, u Nici smo uspjeli i osjetiti čari Azurnog mora. Nisu nas samo oduševili obalni gradovi, već i prekrasan srednjovjekovni gradić sličan našem Motovunu, Saint Paul de Vence. Sam naslov ovog putovanja osjetili smo kroz mnogobrojne mirise koji su nam bili predstavljeni u mjestu Grasse, svjetskoj prijestolnici parfema. Imali smo privilegiju posjetiti jednu od najstarijih parfumerija Fragonard gdje smo uživali kako u prezentaciji i obilasku proizvodnje tako i u svih konačnim proizvodima.

Aixen Provence inače poznat i kao „grad fontana“ oduševio nas je brojnim povijesnim građevinama te svim svojim fontanama po kojima je i dobio ime. No, povijesna građevina koja ujedno predstavlja i jedan cijeli grad pokazala nam je zašto je bila dostojna i samih Papa - Avignon. Edukativni karakter putovanja pokazao se najviše tijekom posjeta Muzeju lavande gdje smo bili upoznati s postupkom uzgoja i prerade lavande.

Posljednju smo noć proveli u filmskom Cannesu, a cijelo je putovanje ujutro okrunio posjet šarmantnom gradiću citrusa Mentonu s kojim smo se i oprostili od Francuske. Pozitivna atmosfera između škola partnera osjetila se cijelim putem te povezala sve krajeve naše poljoprivredno orijentirane županije. Uz odlično društvo, stručnog vodiča i oprezne vozače, cijeli je doživljaj ovog putovanja još intenzivniji.

Danijel Stojković, prof.

objavio: Damir Najmenik   datum: 2. 9. 2015.